Ez is akadémia: nemrég jelent meg a hír, hogy Európa legrégebbi, megszakítás nélkül működő természettudomános akadémiájára, a Leopoldinára (Deutsche Akademie der Naturschforscher) alapozva nemzeti szintű Akadémia alakul Németországban. A legalább másfél évtizede
formálódó koncepciót véglegesítő döntésről beszámolt az mta.hu is. Hiszen a magyar kutatásszervezet jövője szempontjából tanulságos, miképpen működik majd a német tudomány országos reprezentációja, miért szorgalmazta a német kormány is, hogy létrejöjjön ez az intézmény - akkor, amikor a német versenyképességben a tudományfejlesztést tartják az egyik kulcsterületnek. Három vonatkozást különösen érdekesnek tartok:
- Újra és újra hallani, hogy minek olyasféle országos tudományos testület, mint az MTA, hiszen a nyugati tudományban nem ilyenek az akadémiák. Nem ilyenek, sokfélék, és mint látjuk, változnak is - persze, nem "magyarosodnak", de a nemzetközi példák szelektív használata legalábbis óvatosabb lehet.
- Izgalmas kérdés, hogy mit kezd majd a demokratikus politikai hatalom egy ilyen tárgyalópartnerrel, amely autonóm és a meritokrácián alapul?
- Az MTA struktúrájáról zajló viták idején tanulságos, hogy kapcsolódik-e egymáshoz az új tudós testület és a német önálló kutatászervezetek (MPG, Fraunhofer) működése.
És egy kis plussz: az új formáció egyik legfontosabb feladata a német tudomány kommunikálása lesz...
Utolsó kommentek