
A bevezető szakasz a személyes élettörténeti elemeken túl a nanotechnológia alkalmazhatóságával szembeni szkepticizmust és kissé kínos faji elemű célozgatást („Kunta Kinte”-zést) tartalmaz, erre nem térünk ki.
A „szociális akadémia" alfejezetcím alapján azt gondolhatjuk, hogy az intézményen keresztül a magyar költésgvetésből tudóstámogatásban részesített háromezer ve

A tegnapi leves melegítése, avagy mennyi az annyi? - időnként még a nagyságrendet sem sikerül eltalálni tudományos pontosság nagyobb dicsőségére...
„Agyő ártatlanság” – szól a kissé talányos következő alcím…és itt aztán mindenki megkapja a magáét, aki nem felelt meg az igen magas tudománypolitikai elvárásoknak...
A hitelességnek ezek után már valóban nem sokat számít, hogy folyosói pletykákra alapozott sértegetésekhez is eljut a cikk – ehhez nincs mit hozzátenni.
„A kiárusítható mezőgazdaság”
Egy egész alfejezet: az FVM és az ágazat és a megszüntetés - mi köze ennek az MTA-hoz, nem tudni, de volt hely a papíron, hát leírta a szerző, volt hely az újságban hát leközölték.
Nemzeti laboratóriumok - kis fogalomzavar és képzelgés, sebaj.
És a nagyon sokat üldözött igazságmegmondó kutató vészhelyzetben:
„De mit is lehet kezdeni százmillióval? Merjünk most egy gondolatkísérlet erejéig elszakadni a megfáradt árkusoktól. Mondjuk, végkielégítést lehet fizetni azoknak,

Pontosan hány olyan kutatót ismer Darvas Béla, akiket így eltávolítottak akadémiai kutatóintézetből? Ez vagy rosszízű rágalmazás, vagy önbebiztosítás bármilyen szakmai elvárással szemben...
És hát a lényeg, az örök ellenség itt is támad, persze:
„Ezt követően fel lehet majd ajánlani a közös üzemeltetést, pl. a mezőgazdasági Nemzeti Laboratóriumot a genetikailag módosított fajták előállításban egyeduralkodó nemzetközi cégeknek.” Hát persze: megint ők, kik is lehetnek mások - összeér minden.

A cikk kissé konfúz végkonklúziója:
(Makara Gábor OTKA-elnöktől származó idézet vége:) Az intézetek beolvasztása az egyetemekbe súlyos hiba lenne, tovább rontaná a magyar tudományos kutatás strukturális anomáliáit." Egyetértek. Támogatni kellene a központi kutatásirányítás leépítését és a kutatóintézetek önállóvá válását. A készülő új akadémiai törvényből azonban éppen az ellenkezője olvasható ki. Amennyiben a kutatóhálózat átalakítását az MTA Titkársága vagy majd Irányító Tanácsa az érintett intézetek nélkül végzi, úgy bizonyos vagyok abban, hogy egy kutató számára inkább ismert környezet a jövőt gondozó egyetemi világ (értsd kutatóegyetemi irány)…
Tekintsünk el az ellentmondó mondatoktól, inkább idézzük fel , hogy eddig a legnagyobb kritikát minden fórumon az új akadémiai működés koncepciója azért kapta, mert eszerint túlságossá válik az intézetek menedzsmentjének hatalma az irányításban.
Szóval akkor?
Ám lendüljünk túl a sok apró részleten: valami értelme mégiscsak kell legyen annak, hogy egy jólképzett kutató hosszan foglalkozik egy kérdéssel! Nem lehetséges, hogy azért kavarodik itt minden, mert valójában egyvalamiről lenne csak szó: hogy mi lesz az Akadémia agrárkutató intézeteivel? Ez egy izgalmas, fontos és igencsak megbeszélendő kérdés önmagában is - minek hát összehordani tücsköt-bogarat?
Egyenesen, nyiltan beszélni erről: itt fejeződne be a kádárista susmogások langymeleg világa és kezdődne a tudománypolitikai bátorság, mondanivaló.
Mert így marad a summázat: jólhangzó elitellenes konyhapopulizmus, fűszerezve tényismeret-hiányokal, összeöntve a GMO-rém katyvaszával - no meg a magány, a dominók...
Tényleg: mit keresnek itt a dominók?????
(A cikkben érintett kérdések is szerepelnek Fábri György Akadémiai Kisokos című publicisztikájában, ami az Élet és Irodalom február 8-i számában jelent meg.)
Utolsó kommentek